Agenda
Chickpea Innovation Lab 2016 Meeting
Ege University, Izmir, Turkey

 


 

 

Monday, May 30

7:00–8:00 AM           Breakfast        

 

Opening Session

9:00–9:10 AM           Introductions and Meeting Overview: Doug Cook

9:10–9:20 AM           Welcome: Bahattin Tanyolac

 

Overviews

9:20–10:00 AM          USAID Project Overview: Doug Cook

10:00–10:30 AM        Australian Project Overview: Jens Berger

10:30–11:00 AM        Morning Break                                                  

11:00–11:30 AM        Canadian Project Overview: Donna Lindsay

 

Progress and Major Activities

11:30–12:00 PM        Vincent Vadez: Drought          

12:00–12:30 PM        Sergey Nuzhdin: Landraces and the VIR

12:30–2:00 PM          Lunch

2:00–2:15 PM            Lijalem Balcha: Population development Davis, Ethiopia, India

2:15–2:30 PM            Abdullah Kaharman: Population development Turkey

2:30–2:50 PM            Varma Penmetsa and Jana Kholova: Stay green chickpea              

2:50–3:10 PM            Eric von Wettberg: Mapping Future Climate Space in Ethiopia

3:10–3:30 PM            Afternoon break

3:30–4:00 PM            Peter Chang: Mining the wild genome

4:00–4:20 PM            Vasantika Suryawanshi: Reference genomes

4:20–4:40 PM            Sultan Yimer and Dagnachew Besha: Fusarium oxysporum

4:40–5:00 PM            Noel Ellis: 150 Years since Mendel

6:30 PM                     Dinner on campus

 

Tuesday, May 31

7:00–8:00 AM             Breakfast 

8:30–8:40 AM             Doug Cook: Logistics for the day

 

Allied Projects

8:40–9:00 AM            Chris Ojiewo: TL3 in Africa

9:00–9:20 AM            Kassahun Tesfaye: NSF PEER                      

9:20–9:40 AM            Endalkachew Wolde-meskel: N2 Africa         

9:40–10:00 AM          Graham O’Hara: AU nitrogen fixation

10:00–10:20 AM        Bidyut Sarmah: Chickpea transgenics

10:20–10:40 AM        Morning Break

10:40–11:00 AM        Pooran Gaur: ICRISAT breeding activities for South Asia

11:00–11:20 AM        Annapurna Kannepalli: Indian nitrogen fixation

11:20–11:40 AM        Hari Sharma: Pod Borer

11:40–12:00 PM        Damaris Odeny: GWAS in chickpea

12:00–12:20 PM        Adamu Molla, Zewdie Bishaw, Seid Ahmed Kemal: ICARDA USAID activities

12:40–2:00 PM          Lunch

 

Parallel Working Groups

2:00 PM                    Begin              

3:30–4:00 PM           Afternoon break

5:00 PM                    End

6:30 PM                    Dinner in Town

 

Group 1

Nitrogen Fixation:

Field Trials, Strains, Plant Traits

Moderators: Doug Cook, Endalkachew Wolde-meskel and Annapurna Kannepalli


Group 2

Population Development, EGS and Landrace Phenotyping and Pre-breeding

Moderators: Varma Penmetsa and Abdullah Kaharman


Group 3

Genomics and Computation

Moderators: Peter Chang and Sergey Nuzhdin

 

NOTE on Parallel working groups.

The primary goals of the working group discussions are:

  1. Enumerate and finalize plans for the coming year
  2. Identify new and or modified activities for the project
  3. Discuss synergies and identify points for collaboration among the various projects.

 

In each of the above cases, participants should define: (1) activities, priorities and partners, (2) logistics, (3) timeframes, (4) costs and (5) limitations.                                   

 

Wednesday, June 1

7:00–8:00 AM            Breakfast

 

Parallel Working Groups

9:00 AM                    Begin              

10:30–11:00 AM        Morning break

11:00–12:00 PM        End

 

Group 1

Drought Phenotyping/Characterization, Genes

Moderators: Vincent Vadez and Michel Ghanem


Group 2

Fusarium and Disease Resistance Breeding

Moderators: Seid Kemal, Nigusie Wordofa and Doug Cook

 

12:00 PM                   Depart for AARI and Lunch

5:00 PM                     Return to campus

6:00 PM                     Dinner on campus

  

Thursday, June 2

7:30–8:30 AM           Breakfast

 

Working Group Reports

9:00–12:30 AM         Nitrogen fixation

                                Population development, phenotyping and pre–breeding

                                Drought tolerance

                                Genomics and computation

                                Fusarium and disease resistance

 

12:30–2:00 PM           Lunch

2:00–3:00 PM             Wrap–up session

3:00–5:00 PM             PI/COPI – Advisory Board Meeting

                                                           

7:00 PM                     Dinner at Restaurant

  

Friday, June 3

Participants Depart